
SZKOLENIE:
Tel. 22 824 20 05, 604 527 292
Substancje chemiczne o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy – interpretacja nowych przepisów, prawidłowy rejestr prac
Webminar: maj 2025r. (czwartek) online, godz. 9:00 -15:00
FORMA:
Szkolenie online
Materiały w pdf
Certyfikat w pdf
ZGŁOSZENIE:
KOSZT UCZESTNICTWA:
590 zł + VAT przy zgłoszeniu do 18.04.2025r.
690 zł + VAT przy zgłoszeniu po 18.04.2025r.
WPROWADZENIE
W 2024 r. weszły w życie kluczowe zmiany przepisów dotyczących substancji, mieszanin, czynników i procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy. W przypadku występowania w zakładzie pracy takich substancji, zarówno w postaci własnej, jak i jako składników mieszanin, pracodawca jest obowiązany do prowadzenia rejestru prac z tymi czynnikami i rejestru zatrudnionych przy tych pracach osób, a także do przekazywania informacji do inspekcji sanitarnej i inspekcji pracy. Największą zmianą jest rozszerzenie obowiązujących wcześniej przepisów o substancje reprotoksyczne – zmiana ta spowodowała, że znacznie więcej zakładów pracy podlega ww. przepisom. Szkolenie ma na celu zapoznanie użytkowników z nowym rozporządzeniem Ministra Zdrowia i obowiązkami z niego wynikającymi, a jednocześnie z podstawowymi przepisami dotyczącymi dostarczania odbiorcom kart charakterystyki, ich zawartości i wymagań dotyczących aktualizacji kart oraz wskazanie jak w praktyce podejść do sprawdzenia, czy w zakładzie pracy występują substancje lub mieszaniny podlegające zaktualizowanym przepisom wykorzystując karty charakterystyki stosowanych surowców i otrzymywanych produktów. Omówimy zagadnienia związane z aktualizacją kart charakterystyki, a także skrótowo przedstawione zostaną zasady klasyfikacji chemikaliów zgodnie z rozporządzeniem CLP. W drugiej części zostaną przedstawione zostaną wskazane nowe przepisy w krajowym ustawodawstwie dotyczące kancerogenów, mutagenów i reprotoksyn w środowisku pracy oraz wykorzystanie zawartych w kartach informacji do celów określenia obowiązków pracodawcy w tym zakresie. Przedstawione zostaną przykłady praktyczne – określenie czy w zakładzie pracy występują substancje lub mieszaniny rakotwórcze, mutagenne lub reprotoksyczne na podstawie informacji zawartych w kartach charakterystyki. Kolejnym zagadnieniem będą obowiązki pracodawców, w tym prowadzenie wymaganych prawnie rejestrów prac z ww. czynnikami oraz pracowników zatrudnionych przy tych pracach, których prowadzenie jest wymagane w zakładach pracy, jeżeli występują w nich te czynniki i przekazywanie informacji do inspekcji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowe przepisy wprowadziły również istotne zmiany w zakresie danych gromadzonych w tych rejestrach, więc także zakłady pracy, w których rejestry były dotychczas prowadzone w odniesieniu do kancerogenów lub mutagenów muszą od br. dostosować się do tych zmian.
ZAKRES PROGRAMOWY
Ramowy program szkolenia:
-
Aktualne podstawy prawne dotyczące dostarczania kart charakterystyki oraz ich formatu i zawartości, aktualizacja karty charakterystyki przez dostawcę
-
Zasady klasyfikacji chemikaliów zgodnie z rozporządzeniem CLP ze szczególnym uwzględnieniem klasyfikacji pod kątem działania rakotwórczego, mutagennego i szkodliwego na rozrodczość, dalsze podziały reprotoksyn.
-
Zmiany w Kodeksie pracy i przepisach wykonawczych dotyczących substancji, mieszanin, czynników i procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym w środowisku pracy i częstotliwości pomiarów tych substancji.
-
Jak korzystać z kart charakterystyki w celu określenia obowiązków pracodawcy w zakresie substancji i mieszanin rakotwórczych, mutagennych i reprotoksycznych – przykłady praktyczne.
-
Obowiązki pracodawcy zatrudniającego pracowników przy pracach z substancjami lub mieszaninami o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym, praktyczne wskazówki odnoszące się do prowadzenia wymaganych prawnie rejestrów tych prac i pracowników.
-
Wykaz procesów technologicznych jako wykaz zamknięty – postępowanie w przypadku procesów nieobjętych wykazem, w których wydzielają się substancje CMR.
-
Podsumowanie szkolenia.
PROWADZĄCY

Ekspert, pracownik instytutu, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się problematyką bezpieczeństwa chemicznego, klasyfikacją substancji i mieszanin chemicznych. Jest współautorem projektów aktów prawnych w tym zakresie. Zaangażowany w prace centralnego rejestru substancji, mieszanin, czynników i procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym i reprotoksycznym. Prowadzi szkolenia dla Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie czynników CMR, doświadczony trener.
WARUNKI UCZESTNICTWA
WARUNKI UCZESTNICTWA:
-
Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest przesłanie formularza zgłoszenia oraz uiszczenie opłaty za udział w szkoleniu.
-
Po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy Państwu potwierdzenie uczestnictwa z fakturą proforma.
-
Zmiany odnośnie terminu płatności i kosztów uczestnictwa powinny być uzgodnione z organizatorem szkolenia.
-
Uczestnikowi szkolenia przysługuje prawo bezkosztowej rezygnacji z uczestnictwa najpóźniej 3 dni przed terminem szkolenia.
-
Brak dokonania płatności przed terminem szkolenia nie oznacza rezygnacji z udziału w szkoleniu.
-
Osoby, które nie odwołają pisemnie swojego udziału w terminie 3 dni przed szkoleniem lub nie wezmą udziału w szkoleniu, zostaną obciążone pełnymi kosztami uczestnictwa na podstawie wystawionej im faktury.
-
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie, zmiany miejsca szkolenia oraz do odwołania szkolenia w uzasadnionych przypadkach
-
Upoważniamy organizatora do wystawienia faktury VAT bez podpisu odbiorcy.
-
Dobrowolnie wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Zgodnie z obowiązującym prawem wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie danych osobowych przez organizatora szkolenia.
-
Oświadczam, że akceptuję koszt i warunki uczestnictwa.